Flüoresan Lamba
Atık Türü

Elektronik

Şununla Atın

PMD çantası veya konteyner

Lütfen Dikkat

Evlerde, ofislerde vb. yerlerde aydınlatma amacıyla kullanılan gereçlerdir. Kullanım süresi dolduğunda elektronik atık olarak adlandırılır.

Flüoresan lamba; elektrik ve elektronik eşya kapsamında olup geri kazanılabilir fosfor, cıva, cam vb. malzemeler içermektedir.

Zararları
Kontrolsüz bir şekilde kırıldıklarında içeriğinden bulunan civa buharının ortama yayılması ve bu zararlı buharın insanlar tarafından solunması sonucu insan sağlığını tehdit eder.
Floresan lambanın içeriğinde bulunan civa 30 ton suyu kirletir.
Geri dönüşümü yapılırsa farklı alanlarda alternatif hammadde olarak kullanılabilir atığı yok etmiş oluruz.

Öneri
Floresan kullanılamaz hale geldiğinde öncelikle kırılmaması konusunda gerekli önlemler alınarak, mümkünse ambalajında muhafaza edilerek diğer atıklardan ayrı biriktirilir.
Yanlışlıkla kırılması durumunda, ortamdan bir müddet uzaklaşılarak, kapalı bir ortamsa ortam havalandırılarak, etrafa yayılan zararlı civa buharının solunması engellenir. Daha sonra cam kırıkları bir torbaya doldurularak muhafaza edilir.

Verilmesi Gereken Yerler
Belediyelerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilmiş kuruluşların veya lisanslı firmaların belirlemiş olduğu toplama noktalarına (atık getirme merkezleri, AVM vb.) götürülür veya götürülmesi sağlanır.