Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın kapanış programında konuşan Emine Erdoğan, “Yeryüzü sofrasında bize sunulanlar, insanlığın ortak mirasıdır. Bugün içtiğimiz sudan tutun, soluduğumuz havaya kadar her şeyi henüz doğmamış çocuklarla paylaşıyoruz. Yalnızca ihtiyacımız kadarını almak ve aldığımızı çoğaltarak geri koymak evrensel bir sorumluluktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, CNR Expo İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenen EnTech Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı’nın kapanış programına katıldı.

Programda konuşan Emine Erdoğan, çevre konusunda bu ölçekte bir etkinliğin düzenlenmesinin mutluluk verici olduğunu ifade etti.

“ÇEVRE BİLİNCİ, DOĞAYI BİR BÜTÜN OLARAK GÖRMEKTİR”

Yurt dışından ve yurt içinden müstesna bilim insanlarını, akademisyenleri, toplum liderlerini ve karar vericileri ağırladıklarını belirten Emine Erdoğan, “Eminim ki bu iki gün boyunca paylaşılan bilgi ve deneyim, büyük bir sinerji ortaya çıkaracaktır. Çevre bilinci, doğayı bir bütün olarak görmektir. Bu bakış açısında, ülkeler arasındaki sınırların hiçbir önemi yoktur. Kendi ülkemizin doğasını korumak istemek, aynı anda tüm dünyanın doğasını korumayı istemekle eştir” dedi.

21. yüzyılın teknoloji alanındaki başarılarıyla övünürken tüm dünyayı devasa bir vahşi depolama alanına dönüştürecek kadar çöp üretildiğine dikkati çeken Emine Erdoğan, paketleme sektöründeki israfa dikkat çekerek, üretimi yapılan ürünün çevreye maliyetinin iyi hesaplanması gerektiğini söyledi.

Japonya’nın sıfır atık kasabası Kamikatsu’dan örnekler veren Emine Erdoğan, “Bu küçük kasaba, çöpünün yüzde 80’ini geri dönüştürüyor. Sadece yüzde 20’si, depolama alanına gidiyor. Japonya ziyaretim sırasında görüştüğüm belediye başkanı, 2020’de yüzde 100 geri dönüşüm hedeflediklerini söyledi. Kamikatsu’nun başarısının sırrı, yaşayan herkesin bu seferberliğe katılması. Çöplerini 45 kategoriye ayırıyorlar. Öyle ki plastik şişeleri, plastik kategorisine koymadan önce üzerindeki etiketi dahi söküyorlar. Hülasa, tüm yönleriyle yaşam biçimlerimizi yeniden gözden geçirmek durumundayız” diye konuştu.

“SIFIR ATIK BİLGİ SİSTEMİNİ DEVREYE SOKTUK”

Emine Erdoğan, 2017’de Sıfır Atık Projesini başlattıklarında ilk hedeflerinin kamu kurumlarında çöpleri kaynağında ayrıştırmayı başarmak olduğunu ifade ederek, “Haziran 2017 tarihinden itibaren, 25 bin hizmet binasında sıfır atık sistemine geçtik. Sıfır Atık Yönetmeliği ile 2020 yılının ilk yarısında tüm kamu kurumlarını sisteme entegre etmiş olacağız. İkinci yarısında ise 250 binden fazla nüfusu olan ilçe belediyeleri, organize sanayi bölgeleri gibi büyük ölçekli yerler, sıfır atık yönetim sistemine dâhil edilmiş olacak. Topladığımız atık miktarını ve yürütülen diğer çalışmaları kayıt altına almak için Sıfır Atık Bilgi Sistemini devreye soktuk. Bugüne kadar 22 bin 913 kurum ve kuruluş bu sisteme entegre oldu, veri girişi yapmaya başladı” bilgisini paylaştı.

Sıfır Atık Hareketinin, başladığı günden bu yana yerel yönetimlerden, medyadan ve STK’lardan büyük destek görmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Emine Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu seferberliği, herkesin yaşanabilir bir dünyayı miras bırakma iştiyakı olarak okuyoruz. Sıfır atığın büyük bir değişim hareketi olduğuna inanıyorum. Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2019 itibarıyla Türkiye’de plastik poşetleri ücretli hale getirdik ve ilk 8 ayda poşet tüketimi yüzde 78 oranında azaldı. Şimdi 2021’i hedefleyerek depozito uygulaması üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Bu uygulama ile geri dönüşümde daha da büyük adımlar atıyor olacağız. Geçtiğimiz Haziran ayında, Sıfır Atık Projesi’nin bir diğer ayağı olan Sıfır Atık Mavi’yi yürürlüğe koyduk. Tüm yurtta deniz temizliği seferberliği başladı. Bu sayede 122 bin 193 metreküp deniz çöpü toplandı. Türkiye’nin önde gelen 760 kuruluşu ‘Sıfır Atık Mavi Sözü’ vererek denizlerimizin kirlenmesinin engellenmesi için çalışma yapacağını taahhüt etti.”

“YÜZDE 35 ORANINDA GERİ KAZANIM BEKLİYORUZ”

“Sıklıkla kullandığımız doğasever kelimesi aslında çok yanlış bir bakış açısına işaret ediyor” diyen Emine Erdoğan, “Yaşamın devamlılığı için gereklilik olan doğayı sevmek bir seçenek değildir. Doğa, içinde var olabildiğimiz evimizdir. Sanayi devrimi, insani doğanın karşısına egemenlik kuran bir efendi gibi konumlandırdı. Bu kibrin bilançosu, bugün tükenmiş kaynaklar ve doğayı kendi eliyle mahvetmiş bir insanlık olarak karşımızda duruyor. O nedenle ne doğayı sevmek, ne de yeşil ekonominin yollarını aramak iki seçenekten biri değildir. Tek yoldur” ifadelerini kullandı.

Yeşil bir ekonomiyle gelir ve istihdamın da arttırabileceğini vurgulayan Emine Erdoğan, “Temiz suya ve enerjiye erişimi iyileştirebiliriz. Atıkların ve karbon salınımının azaltılması, biyolojik çeşitliliğin ve ekosistemlerin korunması mümkün olabilir. Biz sıfır atık yönetim sisteminin 2023 yılına kadar tüm ülkede uygulamaya konulmasını sağlayarak, yıllık 20 milyar lira ekonomik kazanç, 100 bin kişiye istihdam ve yüzde 35 oranında geri kazanım bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“YALNIZCA İHTİYACIMIZ KADARINI ALMAK EVRENSEL BİR SORUMLULUKTUR”

Tabiatla koparılan bağları onarmak için, bilim üretildiği kadar hayat bilgisinin de üretilmesi gerektiğini belirten Emine Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Çevre krizini önlemek, bilimin olduğu kadar edebiyatın, felsefenin ve sanatın da vazifesidir. Bilim bize karbon ayak izi bırakmanın zararlarını anlatırken felsefe hayatın anlamını, edebiyat ise ruhun yücelmesinin ancak sadelikle başarılabileceğini anlatır. İnsanlar olarak bu sentezi içselleştirdiğimiz oranda davranışlarımız daha latif hale gelir. O nedenle çevre krizini yönetmede, beşeri bilimlerin de önemli bir rolü olduğunu unutmamalıyız. Yeryüzü sofrasında bize sunulanlar, insanlığın ortak mirasıdır. Bugün içtiğimiz sudan tutun, soluduğumuz havaya kadar her şeyi henüz doğmamış çocuklarla paylaşıyoruz. Yalnızca ihtiyacımız kadarını almak ve aldığımızı çoğaltarak geri koymak evrensel bir sorumluluktur.”

Konuşmanın ardından Emine Erdoğan’a, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem tablo hediye etti. Katılımcılarla beraber hatıra fotoğrafı çektiren Emine Erdoğan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile fuarı gezdi. Emine Erdoğan, stantlarda sıfır atıkla ilgili ürünleri de inceleyerek, bilgi aldı.

Kaynak : https://www.tccb.gov.tr/haberler

22.10.2019