Festtogether, müziğin birleştirici gücünü kullanarak müzikle birlikte spor, sanat, kültür ve çevre atölyeleriyle farklı bir festival deneyimi sunacak. Katılımcıları çevre bilincini yükselten bir deneyime davet eden Festtogether, 14 Eylül’de DasDas ve 28 Eylül’de KüçükÇiftlik Park’ta yapılacak.

Dünyadaki büyük festivaller her yıl toplam 20 bin ton atık üretiyor. Kişi başına 2.8 kilo atık düşüyor. FESTTOGETHER’ın en önemli amacı müziğin birleştirici gücünü kullanarak ekolojik bilinci yükseltmek. Festivale TİDER, İhtiyaç Haritası, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, TOG, Çevko, Tohum Otizm Vakfı, TED, Çaba Derneği gibi STK’lar ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) destek verirken, Adım Adım da İyilik Hareketi Partneri olarak aralarında yer alıyor. “Bir sistemin kendini devam ettirmek için uzun vadeli yeniden üretimi” anlamına gelen “sürdürülebilirlik” kavramını esas alarak, eğlence ve müzik vaat eden Festtogether herkesi dünyaya sahip çıkmaya çağırıyor. 

İKİ GÜN OLARAK GERİ DÖNDÜ

Bu kapsamda 14 Temmuz’da yapılması planlanırken ertelenen FESTTOGETHER, 2 ayrı günde geri dönüyor. 14 Eylül’de Ataşehir’deki DasDas’ta Bob Geldof ve Büyük Ev Ablukada (Akustik) sahne alacak. 28 Eylül’de ise KüçükÇiftlik Park’ta Athena, Unkle, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Kimbra ve Son Feci Bisiklet konserler verecek. FESTTOGETHER’ın yıldızı, sosyal sorumluluk deyince tüm dünyada akla gelen ilk isimlerden biri olan İrlandalı rockstar ve aktivist Bob Geldof. Live Aid konserlerinin yaratıcısı Bob Geldof 1985’te Afrika için 127 milyon dolar toplamayı başarmıştı. 28 Eylül’de ise İstanbul’un en gözde organizasyonlarına ev sahipliği yapan KüçükÇiftlik Park’ta FESTTOGETHER’ın ikinci ayağı gerçekleşecek. Burada Athena, Unkle, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Kimbra ve Son Feci Bisiklet festivalcilerle buluşacak. İstanbulluları coşkulu bir festival havası ve sosyal fayda odaklı bir gün bekliyor.

MOTTOMUZ EĞLENİRKEN İZ BIRAKMAMAK

HANDE TİBUK: NET HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ- TEMEL İHTİYAÇ DERNEĞİ (TİDER) YÖNETİM KURULU BAŞKANI: 

“TİDER olarak israf gerçeğinin yoksullukla mücadelenin en önemli bileşeni olduğunu savunuyor, çevreye ve iklime verdiği zararları da gözden kaçırmıyoruz. Eğlenirken iz bırakmamak mottosuyla Festtogether’dayız. TİDER, israfı önleme ve geri dönüşüme katkı vizyonu ile festival alanında atıkların doğru ayrıştırılması ve geri dönüşüme gönderilmesi ile ilgili eğitim ve operasyonu gerçekleştirecek. Organizasyonun sürdürülebilir ve döngüsel sisteme faydalı olması hedefindeyiz.”

ITIR ERHART: BİLGİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ-ADIM ADIM OLUŞUMU KURUCU ÜYE: 

“Adım Adım festivalin hareket partneri. Adım Adım’ı toplumun gelişmesi, toplumsal sorunların çözülmesi için mutlaka bireylerin harekete geçmesi gerektiği hedefiyle kurduk. Bireyler sorunlar karşısında tepkisiz kalmak yerine fiziksel olarak harekete geçiyor koşuyor, bağış topluyor ve farkındalık yaratıyor. Festtogether’in misyonu ile çok örtüşüyor bu aslında. Sürdürülebilirlik için bireylerin bilinçlenmesi ve harekete geçmesi festivalin hedeflerinden biri.”